Adrian Kokoš

Adrian_Kokos.jpg

So základmi hudby oboznámila Adriana Kokoša pani Alžbeta Mišleyová. Už ako 10-ročný hrával na bohoslužbách v Reformovanom kresťanskom kostole v Jenkovciach, odkiaľ pochádza. Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave vyštudoval zborové dirigovanie v triede prof. Blanky Juhaňákovej, v orchestrálnom dirigovaní bol žiakom prof. Ondreja Lenárda.

Od januára 2004 pôsobí ako zbormajster a dirigent v Slovenskom rozhlase, kde nanovo založil Detský spevácky zbor a nadviazal tak na jeho bohatú 50-ročnú tradíciu. Spolupracuje so Symfonickým orchestrom SRo, s ktorým okrem koncertnej činnosti pravidelne realizuje štúdiové nahrávanie pre RTVS. V roku 2003 začala jeho spolupráca so slovenským skladateľom Víťazoslavom Kubičkom. Vo svetovej premiére uviedol desať skladateľových opier, spomeňme napr. Kristov dotyk, Marína Havranová, Šavol, Betlehem. Ďalej dirigoval viaceré domáce i zahraničné hudobné telesá (Cappella Istropolitana, Moravská filharmónia Olomouc, Štátna filharmónia Košice, Janáčková filharmonie Ostrava, Johann Strauss orchester v nemeckom Coburgu a iné). Ako dirigent sa predstavil aj na viacerých hudobných festivaloch (medzinárodný festival Musica Sacra v Nitre, Festival sakrálneho umenia Košice, Viva Musica Festival, Bratislavské hudobné slávnosti, Europäische Johann Strauss Bühnenwerke Festival, operný festival Smetanova Litomyšl, medzinárodný festival Petra Dvorského – Jaroměřice, Dvořáková Olomouc). V roku 2008 dirigoval na renomovanom hudobnom festivale – Summa Cum Laude vo Viedenskej filharmónii, v Slovenskej filharmónii uviedol Kubičkov Betlehem. V sezóne 2009/10 pôsobil ako hosťujúci dirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici, kde naštudoval neznámu Straussovu operetu Indigo a v septembri 2009 pod jeho taktovkou odznela v Rosenthal-Theater Selb Straussova opereta Wiener Blut. V rokoch 2010 – 2011 absolvoval s orchestrom Cappella Istropolitana prvé česko-slovenské symfonické turné speváka a skladateľa Miroslava Žbirku. Predstavil sa aj na 30. ročníku Letných olympijských hier v Londýne, kde v slávnom divadle Sadlers Wels spolu s Miroslavom Žbirkom a svetovou art-rockovou legendou skupiny YES Jonom Andersonom dirigoval Slovenský reprezentatívny koncert. Od januára 2015 pôsobí ako druhý dirigent. Do 31. 1. 2018 bol tiež hlavným dramaturgom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Adrian Kokoš je uznávaným interpretom a propagátorom slovenskej vokálno-inštrumentálnej hudby, nahral viacero hudobných titulov, ktoré vydali vydavateľstvá Slovak Radio Records, Universal Music. Pravidelne sa podieľa na umeleckých programoch pre Rozhlas a televíziu Slovenska a Českú televíziu.