História orchestra

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vznikol v roku 1929 ako prvý profesionálny symfonický orchester na Slovensku. Oficiálnym šéfom nového rozhlasového orchestra sa vtedy stal český dirigent František Dyk. Začiatky činnosti orchestra sú spojené s mimoriadnou aktivitou Alexandra Moyzesa, ktorý sa zaslúžil o jeho postupné skvalitňovanie a rozširovanie. Za dirigentským pultom orchestra sa vystriedali Kornel Schimpl, František Babušek, Krešimir Baranović, Ľudovít Rajter, Richard Týnský, Ladislav Slovák, Bystrík Režucha, Otakar Trhlík, Ondrej Lenárd, Róbert Stankovský, Charles Olivieri Munroe, Oliver Dohnányi. V súčasnosti je hlavným dirigentom orchestra Mario Košik. Druhým dirigentom je od januára 2015 Adrian Kokoš.

Prvé slovenské profesionálne symfonické teleso má za sebou takmer deväťdesiat rokov úctyhodnej histórie. Za ten čas orchester realizoval nespočetné množstvo nahrávok pre Opus, Supraphon, Naxos, Marco Polo, Arte Nova a iné. Pravdepodobne niet na svete orchestra s takým veľkým počtom vydaných audionosičov, ako je Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Okrem toho orchester pravidelne pracuje na nahrávaní hudby k známym slovenským filmom, v poslednom období to boli napríklad Rukojemník či Láska na vlásku.

Okrem pravidelných domácich koncertov sa orchester v minulých sezónach predstavil aj na významných koncertoch v zahraničí. Hosťoval napríklad v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku či Španielsku. V máji 2014 odohral koncerty vo viedenskom Musikvereine a v Klagenfurte. V rokoch 2010 a 2014 absolvoval orchester s úspechom dve veľké koncertné turné po Japonsku.

V aktuálnej sezóne orchester absolvuje zaujímavé domáce i zahraničné koncerty pod taktovkou hlavného dirigenta Maria Košika, ako aj niekoľkých významných hosťujúcich dirigentov, napríklad Yordana Kamdzhalova, Davida Porcelijna či Vladimira Spivakova. S orchestrom sa v tejto sezóne predstavili alebo ešte len predstavia viacerí vynikajúci sólisti, napríklad Daniel Ottensamer, Antonii Baryshevsky, Hibla Gerzmava, Yusif Eyvazov, Milan Paľa, Ladislav Fančovič a iní.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu sa so svojimi hudobníkmi a hlavným dirigentom špecializujú na repertoár klasicizmu, romantizmu, ale i 20. a 21. storočia. Na každom zo svojich koncertov v sezóne uvádzajú aj diela slovenských skladateľov a mnohé z nich sú premiérové.

 
 
 
Design, © 2015 RTVS, Powered by Cyclone3 XUL CMS