Koncert Idy Kelarovej, Čhavorenge a SOSR

 Koncert plný temperamentu rómskej hudby a spoločnej radosti zo živého umenia

Koncert Idy Kelarovej, Čhavorenge a SOSR
 Foto Petr Kadlec, z. s. Miret


"Snažíme sa prostredníctvom hudby ukázať, ako si dve na prvý pohľad odlišné etniká môžu byť blízke a aké krásne veci spoločne dokážu vytvoriť," odôvodňuje svoj vianočný darček pre slovenské publikum česká speváčka a zbormajsterka Ida Kelarová. V spolupráci so Slovenským rozhlasom už 9. decembra predstaví každému fanúšikovi rozdielnosti kultúr najväčšie rómske talenty. Svoje srdce, dušu, a hrdosť na svoj pôvod predstaví publiku detský spevácky zbor Čhavorenge."

Niet pochýb o tom, že pôjde naozaj o emotívnu skúsenosť. Kto iný by sa vedel bez predsudkov a maximálnym precítením vložiť do čara hudby, najmä počas adventu, ak nie deti, ktoré sa na Vianoce ešte stále dokážu úprimne tešiť. Táto autentickosť sa však bude spájať aj so smútkom nad trápeniami, ktorý piesňami Rómovia vyjadrujú. Práve nefalšovaná emocionalita robí rómsku kultúru, hlavne hudbu, príťažlivú aj pre iné národnosti. Zbor Čhavorenge zostavila Ida Kelarová z detí z Brna, Valašského Meziříčí, Prahy, Hradce Králové, Rokycan a rôzných rómskych osád na Slovensku: Lenartov, Raslavice, Šaca, Rakúsy, Lomnice, Hlboké, Liptovský Mikuláš a Poltár. Výsledkom je dojemný večer a nezabudnuteľný zážitok, ktorý je "jednou z osvedčených ciest, kedy majoritná spoločnost často prehodnocuje svoje názory na Rómov".

Dospelých Slovákov bude v tomto predvianočnom čase zastupovať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adrian Kokoš. Okrem toho vystúpia aj skladateľ, spevák a gitarista Desiderius Dužda, aranžér a kontrabasista Jozef Fečo, ktorý bude spevácky zbor sprevádzať na klavíri. O svoje umenie sa tiež podelí vynikajúci mladý tanečník a spevák Oto Bunda či spevák a hudobník Jan Dužda a ďalší.

Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal.