Veľký úspech SOSR na Festivale Allegretto Žilina

Mimoriadny koncert s ruskými sólistami bol v Bratislave a Žiline mal u divákov veľký úspech.

Veľký úspech SOSR na Festivale Allegretto Žilina

Jubilejná 90. sezóna najstaršieho slovenského symfonického telesa pokračovala v piatok 12. apríla 2019 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu mimoriadnym koncertom s ruskými sólistami, ktorý sa uskutočnil v spolupráci s Hudobným centrom. Rovnaký program rozhlasový orchester uviedol aj na záverečnom koncerte festivalu Allegretto Žilina v sobotu 13. apríla. Vystúpenie orchestra a sólistov sa stretol s veľkým diváckym úspechom.

Pod taktovkou nového šéfdirigenta SOSR Petra Valentoviča  orchester vo výbere z populárnych operných árií odohral diela Wolfganga Amadea Mozarta, Charlesa Ambroisa Thomasa, Charlesa Gounoda a Gioachina Rossiniho. Na koncerte sa predstavila dvojica mladých ruských sólistov, laureátov prestížnych domácich i zahraničných súťaží – sopranistka Zoya Petrova a barytonista Tigryi Bazhakin. V druhej polovici koncertu zaznie Symfónia č. 1 D dur, op. 4 Alexandra Moyzesa, ktorá vznikla v roku 1929.

petrova.jpg

Zoya Petrova (RUS, soprán) je absolventkou prestížneho Inštitútu Gnesinových, Ruskej hudobnej akadémie a Schnittkeho hudobného inštitútu v Moskve. Je víťazkou medzinárodných súťaží Jana Kiepuru (Poľsko), Štokolova, Obrazcovovej a Dunajevského (Rusko), „Noche en Madrid“ (Španielsko), finalistkou Dvořákovej súťaže (Česko), zúčastnila sa tiež Súťaže kráľovnej Alžbety. V rokoch 2017 – 2018 účinkovala v Samarskej opere a balete. V roku 2018 sa zúčastnila festivalov Musica Maxima (Chorvátsko) a Musica Nostra Nitriensis (Slovensko). Vďaka svojmu talentu sa stala držiteľkou viacerých nadačných štipendií. (www.zoyamusic.ru)


bazhakin-1.jpg  


Tigriy Bazhakin (RUS, barytón) študoval spev v Krasnodare, na Petrohradskom štátnom konzervatóriu, na Herzenovej univerzite a postgraduálne na Akadémii J. Obrazcovovej. Je víťazom súťaží Kabalevského, Štokolova (Rusko), Sibelia (Fínsko), Mikuláša Schneidra-Trnavského i La città di Pesaro (Taliansko). Okrem Ruska účinkoval v posledných rokoch ako operný sólista aj v Estónsku a Taliansku. V repertoári má úlohy v operách Rossiniho, Pucciniho, Verdiho, Bizeta, Čajkovského a Mozarta.