Beethoven...z temnôt do svetla

Koncert pri príležitosti štátneho sviatku Slovinskej republiky

Beethoven...z temnôt do svetla

31. 5. 2017 (streda) o 19.00 hod.
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1

PROGRAM
Slovinská hymna
Slovenská hymna
L. van Beethoven: Leonora III, predohra, op. 72b
L. van Beethoven: Klavírny koncert č. 4

ÚČINKUJÚ
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Marko Hribernik – dirigent (SI)
Petar Milić – klavír (SI)

Netradičný večer plný kvalitnej hudby prinášajúci spojenie slovenského a slovinského interpretačného umenia. Taký bude koncert, ktorý nesie názov Beethoven... z temnôt do svetla. V úvode programu zaznejú hymny oboch krajín v úprave pre symfonický orchester. Dirigentskej taktovky sa ujme slovinský dirigent Marko Hribernik, ktorý svoju hudobnú kariéru začal štúdiom hry na klavíri v Ľubľane. Neskôr sa začal aktívne venovať aj dirigovaniu. V roku 1999 sa stal študentom v odbore dirigovanie na viedenskej univerzite. Spolupracoval s mnohými telesami ako napr. Slovene Philharmonic Orchestra, Radio  Symphony Orchestra Ljubljana, Slovenian National Theatre Opera and Ballet Ljubljana, Slovenian National Thetare Opera či Ballet Maribor. V roku 2004 si založil vlastný orchester a zbor Academia Sancti Petri, s ktorým pravidelne koncertuje. Marko Hribernik hosťuje vo viacerých krajinách ako Chorvátsko, Srbsko, Rakúsko, Anglicko, Česká republika, Taliansko, Kazachstan, Grécko a i.  
Po známej predohre Leonora III. z Beethovenovej opery Fidelio sa ako sólista vešera predstaví Petar Milić. Talentovaný klavirista hudobné štúdiá absolvoval v Ľubľane (Music and ballet Highschool a Academy of Music). V roku 1996 získal ocenenie Academy of Music za interpretáciu Beethovenovho Klavírneho koncertu č.4, s ktorým sa predstaví i počas tohto večera. V roku 1997 vyhral 1. cenu na medzinárodnej klavírnej súťaži Nikolaja Rubinsteina v Paríži. Postgraduálne štúdiá Milić absolvoval na Hochschule der Künste v Berlíne. V roku 2011 získal titul docenta v odbore Hra na klavíri. Ako sólista vystupoval s orchestrami ako Slovene Philharmonic Orchestra, the RTV Slovenia Symphony Orchestra, Academia Allegro Vivo (Rakúsko), the Ljubljana Academy of Music Orchestra a Carnium Chamber Orchestra. Klavírne recitály odohral taktiež v mnohých koncertných sálach v Paríži, Berlíne, Haanoveri, Bruseli, Bratislave či Miami.

Vstupenky na tento koncert si vyzdvihnite online a na vybraných predajných miestach siete Ticketportal (Ticketportal Polus City Center, Ticketportal Avion, Ticketportal Aupark, Ticketportal Bory Mall Bratislava).