8. koncert sezóny s Yordanom Kamdzhalovom

Pod taktovkou bulharského dirigenta vystúpi aj harfistka Katarína Turnerová

8. koncert sezóny s Yordanom Kamdzhalovom

SOSR - 8. koncert sezóny
26. 5. 2017 (piatok) o 19.00 hod.
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1

PROGRAM
Richard Wagner             Lohengrin - Predohra k opere
Richard Wagner             Lohengrin - Prelúdium k 3. dejstvu          
Milan Novák                    Koncert pre harfu a komorný orchester
Felix Mendelssohn-Bartholdy  Symfónia č. 3 a mol „Škótska“, op. 56

ÚČINKUJÚ
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Yordan Kamdzhalov (Bulharsko) – dirigent
Katarína Turnerová – harfa

Katarína Turnerova_res.jpg


Ôsmy koncert sezóny otvorí hudba z romantickej opery nemeckého hudobného skladateľa Richarda Wagnera. Svetová premiéra opery Lohengrin sa konala 28. augusta 1850 vo Weimare pod taktovkou známeho skladateľa Franza Liszta. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu povedie Yordan Kamdzhalov - mladý talentovaný dirigent, absolvent Hochschule für Musik v Berlíne, ktorý má za sebou množstvo významných úspechov svedčiacich o jeho výnimočnom talente. Kamdzhalov je držiteľom niekoľkých prestížnych ocenení - z viacerých možno uviesť napríklad 1. cenu na Jorma Panula International Conducting Competition (2009) či 3. cenu na Gustav Mahler Conducting Competition, Bamberg (2010). Spolupracoval s významnými medzinárodnými orchestrami ako Zurich Tonhalle, New Japan Philharmonic, Beethovenorchester Bonn, Sinfonieorchester Basel, Hamburger Symphoniker Los Angeles Philharmonic, Tokyo Philharmonic Orchestra a ď.
V ďalšej skladbe sa ako sólistka večera predstaví harfistka Katarína Turnerová, ktorá predvedie Koncert pre harfu a komorný orchester od Milana Nováka. Katarína Turnerová v rokoch 1990–1995 zastávala post sóloharfistky v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu v Bratislave. Od roku 1995 je sóloharfistkou v orchestri Slovenskej filharmónie. V rokoch 1994–1997 zároveň hrala i v medzinárodnom symfonickom orchestri United Philharmonic Vienna v rakúskej metropole, vo Viedni. Ako sólistka i komorná hráčka účinkuje na domácich koncertných pódiách a hudobných festivaloch, kde spolupracuje s poprednými inštrumentalistami, vokalistami, speváckymi zbormi, komornými súbormi i orchestrami. Slovenské koncertné umenie úspešne reprezentovala ako sólová, komorná i orchestrálna hráčka často i v zahraničí – v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Belgicku, Švédsku, Českej republike, Poľsku, Bulharsku, Maďarsku, Taliansku, Švajčiarsku, Španielsku, Mexiku, Japonsku i Ománe.
Záver večera bude patriť legendárnej Symfónii č. 3 a mol, op. 56 s podtitulom „Škótska“, ktorú Felix Mendelssohn-Bartholdy komponoval s prestávkami dlhých trinásť rokov. Autor túto symfóniu dokončil ako poslednú zo svojich piatich symfónií. Inšpiráciou pri tvorbe mu bola prehliadka starého hradu a historické spomienky na slávu kráľovnej Márie Stuartovej.

Vstupenky na tento koncert si vyzdvihnite online a na vybraných predajných miestach siete Ticketportal (Ticketportal Polus City Center, Ticketportal Avion, Ticketportal Aupark, Ticketportal Bory Mall Bratislava).

Vstupenky budú pre verejnosť dostupné 12. 5., 16. 5., 19. 5. a 23. 5. vždy o 10.00.