SOSR na BHS - mimoriadny koncert 10. 10. 2019 v SF

10.
okt/19
19:30h

štvrtok 10. 10. o 19:30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Ondrej Lenárd, dirigent
Jolana Fogašová, mezzosoprán

lja Zeljenka – Ouvertura giocosa
Richard Wagner –  Tristan a Izolda, predohra k opere – Izoldina smrť z lásky, ária
Claude Debussy – Faunovo popoludnie
Ottorino Respighi – Rímske slávnostiVSTUPENKY

VSTUPNÉ: 26, 22, 18 € 

Naše najstaršie profesionálne hudobné teleso - Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, oslavuje v tomto roku svoje 90. výročie. V rámci 55. ročníka festivalu BHS zaznie v jeho podaní mimoriadny slávnostný koncert pod taktovkou šéfdirigenta Ondreja Lenárda. Koncert sa uskutoční dňa 10. októbra o 19.30 hodine v bratislavskej Redute a program je zostavený z diel autorov 19. a 20. storočia. Návštevníci koncertu si budú môcť vypočuť Overturu giocosu od predstaviteľa slovenskej avantgardy Ilju Zeljenku, ako aj sugestívnu predohru nemeckého romantika Richarda Wagnera k 1. dejstvu jeho opery Tristan a Isolda. V podaní vynikajúcej slovenskej sopranistky Jolany Fogašovej, známej z prestížnych domácich i svetových pódií, si budú môcť diváci vychutnať aj náročnú mystickú záverečnú áriu a scénu tejto opery. Autor Richard Wagner ju nazýval Premena, no oveľa známejšou sa stala pod názvom „Izoldina smrť lásky.

Opera Tristan a Izolda patrí k Wagnerovým najvýznamnejším dielam aj vďaka novátorskému využitiu harmónií, chromatických postupov a orchestrálnych farieb, ktoré dovtedy skladatelia nevyužívali. Spolu s tvorbou Clauda Debussyho tvorí táto hudba výrazný prelom medzi obdobím 19. a 20. storočia.

V druhej polovici festivalového koncertu zaznejú skladby predstaviteľov francúzskeho impresionizmu a talianskeho neoklasicizmu. Prelúdium k Faunovmu popoludniu od Clauda Debussyho z roku 1894, inšpirované slávnou básňou Stephana Mallarmého a symfonická báseň Rímske slávnosti z roku 1929, tretia časť „Rímskej trilógie" Ottorina Respighiho, dovolia naplno rozvinúť a v najlepšom zvuku predviesť kvality jubilujúceho Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a jeho šéfdirigenta Ondreja Lenárda.