Mimoriadny koncert so sólistami z Ruska

12.
apr/19
19:00h

Mimoriadny koncert

12. 4. 2019 o 19.00 hod.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Peter Valentovič, dirigent

sólisti:
Zoya Petrova, soprán
Tigriy Bazhakin, barytón


PROGRAM
Wolfgang  Amadeus Mozart (1756 – 1790)
Predohra k opere Figarova svadba
Wolfgang Amadeus Mozart
Hai gia vinta/Vedro mentr’io (ária grófa z opery Figarova svadba)
Wolfgang Amadeus Mozart
Vorrei, spiegarvi, oh Dio! KV 418
Gioacchino Rossini (1792 – 1868)
Largo al factotum (cavatina Figara z opery Barbier zo Sevilly)
Pietro Mascagni (1863 – 1945)
Intermezzo z opery Cavalleria rusticana
Ambroise Thomas (1811 – 1896)
Je suis Titania la blonde (polonéza Philin z opery Mignon)
Charles Gounod (1818 – 1893)
O sainte medial/Avant de quitter (cavatina Valentína z opery Faust)
Jacques Offenbach (1819 – 1880)
Les Oiseaux dans la charmille (ária Olympie z opery Hoffmanove poviedky)

***
Alexander Moyzes (1906 – 1984)
Symfónia č. 1 D dur, op. 4 (1929)
Allegro moderato   
Adagio
Scherzo
Finále: Adagio – Allegro con brio


Koncert sa uskutoční v rámci spolupráce s Hudobným centrom a festivalom Allegretto Žilina.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu na svojom mimoriadnom koncerte zahrá pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča. Vo výbere z obľúbených operných árií bude sprevádzať dvojicu mladých sólistov, sopranistku Zoyu Petrovu a barytonistu Tigriya Bazhakina. V druhej polovici koncertu zaznie Symfónia č. 1 D dur, op. 4 Alexandra Moyzesa. Ide o prvé významné symfonické dielo slovenskej hudby od autora, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil umelecký profil Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, najstaršieho slovenského orchestrálneho telesa, ktoré si v tejto sezóne pripomína 90. rokov svojej existencie.

Zoya Petrova (RUS, soprán) je absolventkou prestížneho Inštitútu Gnesinových, Ruskej hudobnej akadémie a Schnittkeho hudobného inštitútu v Moskve. Je víťazkou medzinárodných súťaží Jana Kiepuru (Poľsko), Štokolova, Obrazcovovej a Dunajevského (Rusko), „Noche en Madrid“ (Španielsko), finalistkou Dvořákovej súťaže (Česko), zúčastnila sa tiež Súťaže kráľovnej Alžbety. V rokoch 2017 – 2018 účinkovala v Samarskej opere a balete. V roku 2018 sa zúčastnila festivalov Musica Maxima (Chorvátsko) a Musica Nostra Nitriensis (Slovensko). Vďaka svojmu talentu sa stala držiteľkou viacerých nadačných štipendií. (www.zoyamusic.ru)


Tigriy Bazhakin (RUS, barytón) študoval spev v Krasnodare, na Petrohradskom štátnom konzervatóriu, na Herzenovej univerzite a postgraduálne na Akadémii J. Obrazcovovej. Je víťazom súťaží Kabalevského, Štokolova (Rusko), Sibelia (Fínsko), Mikuláša Schneidra-Trnavského i La città di Pesaro (Taliansko). Okrem Ruska účinkoval v posledných rokoch ako operný sólista aj v Estónsku a Taliansku. V repertoári má úlohy v operách Rossiniho, Pucciniho, Verdiho, Bizeta, Čajkovského a Mozarta.  

Vstupenky na koncerty SOSR si môžete zakúpiť online a na predajných miestach siete Ticketportal. Predpredaj: 7 EUR, zľavnené 3 EUR. Predaj 1 h pred koncertom: 9 EUR, zľavnené 5 EUR.