SOSR – 7. koncert sezóny

22.
mar/19
19:00h

7. koncert sezóny

22. 3. 2019 o 19.00 hod.

Program:
Martin Burlas: Paralelné fóbie (svetová premiéra)
Magnus Lindberg: Koncert pre klarinet a orchester (slovenská premiéra)
András Szőllősy: Transfigurazioni (slovenská premiéra)
 
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Martin Adámek (SK) – klarinet
Zsolt Nagy (HU) – dirigent

Vstupenky na koncert je možné zakúpiť na stránke www.koncertyrtvs.sk.


Siedmy koncert jubilejnej 90. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu bude v znamení premiér. Pod taktovkou renomovaného maďarského špecialistu na hudbu 20. a 21. storočia Zsolta Nagya zaznie v svetovej premiére skladba Paralelné fóbie pre orchester a elektroniku Martina Burlasa. Novinkou bude tiež prvé slovenské uvedenie Klarinetového koncertu súčasnej skladateľskej hviezdy, Fína Magnusa Lindberga. Prestížny britský BBC Music Magazine nazval po premiére v roku 2002 Lindbergovu hudbu nostalgickou, zmyselnou, súčasnou, no súčasne prístupnou. Vo virtuóznom sólovom parte koncertu sa predstaví klarinetista Martin Adámek, jeden z najvýraznejších talentov generácie mladých slovenských interpretov, ktorý od roku 2016 pôsobí ako člen slávneho Ensemble Intercontemporain. Treťou premiérou bude dielo maďarského klasika hudby 20. storočia Andrása Szőllősyho, u nás menej známeho súčasníka Ligetiho a Kurtága. Jeho skladba Trasfigurazioni poslúžilo ako inšpirácia pre Burlasovu skladbu.


Martin Adámek (SK, klarinet) sa napriek mladému veku môže pochváliť bohatou koncertnou činnosťou, ktorá zahŕňa sólovú, orchestrálnu i komornú tvorbu. Ako sólista sa predstavil na zahraničných  pódiách  v Európe,  Severnej  Amerike a v Ázii.  V roku 2017 uviedol  švajčiarsku  premiéru  klarinetového  koncertu  Hysteresis Michela van der Aa s  Ensemble of  the  Lucerne  Festival  Academy pod  taktovkou  Matthiasa Pintschera. V roku 2016 bol členom Gustav Mahler Jugendorchester, s ktorým koncertoval v prestížnych európskych sálach ako Royal Concertgebouw v Amsterdame, Royal Albert Hall v Londýne, Megaron Hall v Aténach a Gulbenkian v Lisabone. Ako  sólista  a orchestrálny  hráč  účinkuje  pod  taktovkou osobností ako Philippe Jordan, Christoph Eschenbach, Matthias Pintscher, André de Ridder, Thierry Fischer,   Vladimir Ashkenazy, Leo McFall, Bruno Mantovani a i.

Zsolt Nagy (HU, dirigent) patrí k renomovaným špecialistom na hudbu 20. a 21. storočia, uviedol viac ako 500 premiér súčasných diel. Pôsobí ako profesor dirigovania na Parížskom konzervatóriu, dirigoval množstvo významných hudobných telies ako napr. orchestre RAI v Miláne a Turíne, Symfonický orchester BBC, Orchester Sv. Cecílie v Ríme, London Sinfonietta, Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, Ensemble Recherche a mnohé ďalšie. Pôsobil tiež ako šéfdirigent Israel Contemporary Players. 


Koncert vysiela v priamom prenose Rádio Devín. Z tohto dôvodu vás prosíme, aby ste svoje miesta v hľadisku zaujali najneskôr pätnásť minút pred začiatkom koncertu.

Vstupenky na koncerty SOSR si môžete zakúpiť online a na predajných miestach siete Ticketportal. Predpredaj: 7 EUR, zľavnené 3 EUR. Predaj 1 h pred koncertom: 9 EUR, zľavnené 5 EUR.Nárok na zľavu majú študenti, dôchodcovia a držitelia preukazov ZŤP a ZŤP-S. Nárok na zľavu je možné si uplatniť len na predajných miestach Ticketportal.

Informácie o ďalších koncertoch či podujatiach organizovaných RTVS alebo v koprodukcii nájdete na www.koncertyrtvs.sk.