SOSR – 7. koncert sezóny

22.
mar/19
19:00h

7. koncert sezóny

22. 3. 2019 o 19.00 hod.

Program:
Martin Burlas: Paralelné fóbie (svetová premiéra)
Magnus Lindberg: Koncert pre klarinet a orchester (slovenská premiéra)
András Szőllősy: Transfigurazioni (slovenská premiéra)
 
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Martin Adámek (SK) – klarinet
Zsolt Nagy (HU) – dirigent


Vstupenky na koncert je možné zakúpiť na stránke www.koncertyrtvs.sk.


Martin Adámek Klarinetista Martin Adámek rozvinul napriek mladému veku bohatú koncertnú činnosť, ktorá zahŕňa sólistickú, orchestrálnu i komornú tvorbu. Predstavil sa na mnohých zahraničných koncertných pódiách v Európe, Severnej Amerike a v Ázii. Ako absolvent Konzervatória v Bratislave a JAMU v Brne získava skúsenosti v Gustav Mahler Jugendorchester, s ktorým koncertoval v prestížnych európskych sálach ako Royal Concertgebouw v Amsterdame, Royal Albert Hall v Londýne, Megaron Hall v Aténach a Gulbenkian v Lisabone. V roku 2017 uviedol švajčiarsku premiéru klarinetového koncertu Hysteresis Michela van der Aa v spolupráci s Ensemble of the Lucerne Festival Academy a pod taktovkou Matthiasa Pintschera.
Od roku 2016 je sólistom Ensemble Intercontemporain – jedného z celosvetovo najuznávanejších súborov súčasnej hudby – založeného v roku 1976 Pierrom Boulezom. Je rovnako členom Alma Mahler Kammerorchester, na ktorého vzniku sa v roku 2017 podieľal. Jeho repertoár tvoria redukcie symfonických diel 19. a 20. storočia ako aj pôvodná literatúra pre komorný orchester či komorné zoskupenia rôznych štýlových období.
V roku 2016 založil spolu s klaviristkou Zuzanou Biščákovou a sopranistkou Nao Higano trio Sen Tegmento, ktoré sa špecializuje najmä na súčasnú hudbu a premiéruje diela slovenských i zahraničných autorov.
Vyhral prvé ceny na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka v Brne (2014) a Clarinetto Concorso Carlino (2013) vrátane iných cien. Vrámci majstrovských kurzov mal možnosť študovať s renomovanými profesormi ako Charles Neidich, Yehuda Gilad, Harri Mäki, Philippe Berrod a iní.
Vystúpil na mnohých medzinárodných festivaloch v zahraničí (BBC Proms, Salzburg Festival, Berliner Festspiele, Lucerne Festival, Biennale Boulez, Young Euro Classics, Muzički Biennale Zagreb, Festival Forfest, Grafenegg Festival a ď.) i na Slovensku (Melos-Étos, Viva Musica!, Ars Nova, Schubert Fest a i.). Nahráva pre Rozhlas a televíziu Slovenska.
www.martin-adamek.com
www.ensembleinter.com
www.amkammerorchester.com


TP_Nagy1.jpg

Zsolt Nagy patrí k renomovaným špecialistom na hudbu 20. a 21. storočia, uviedol viac ako 500 premiér súčasných diel. Pôsobí ako profesor dirigovania na Parížskom konzervatóriu, dirigoval množstvo významných hudobných telies ako napr. orchestre RAI v Miláne a Turíne, Symfonický orchester BBC, Orchester Sv. Cecílie v Ríme, London Sinfonietta, Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, Ensemble Recherche a mnohé ďalšie. Pôsobil ako šéfdirigent Israel Contemporary Players. 


Koncert vysiela v priamom prenose Rádio Devín. Z tohto dôvodu vás prosíme, aby ste svoje miesta v hľadisku zaujali najneskôr pätnásť minút pred začiatkom koncertu.

Vstupenky na koncerty SOSR si môžete zakúpiť online a na predajných miestach siete Ticketportal. Základné vstupné je 7 EUR, zľavnené 3 EUR. Nárok na zľavu majú študenti, dôchodcovia a držitelia preukazov ZŤP a ZŤP-S. Nárok na zľavu je možné si uplatniť len na predajných miestach Ticketportal.

Informácie o ďalších koncertoch či podujatiach organizovaných RTVS alebo v koprodukcii nájdete na www.koncertyrtvs.sk.